فروشگاه اینترنتی گل و گیاه منصوری
No products in the cart.

اسطوخودوس

اسطوخودوس

اسطوخودوس با نام علمی Lavandula گیاهی است از تیره نعناع و بوته ای و پرپشت که دارای ساقه های متعدد که به ارتفاع ۳۰ تا ۶۰ سانتی متر رشد میکند.

این گیاه در آسیا و اروپا و نواحی مدیترانه ای و اکثر نواحی روی زمین در تپه های خشک دامن های کم ارتفاع و سواحل دریاها می روید.

برگهای آن باریک و دراز با لبه برگشته و پوشیده از کرکهای پنبه مانند می باشد و از کنار برگ‌های آن ساقه های کوتاه برگدار خارج می‌شود که به برگها منظره برگهای فراهم می دهد گل های آن در نواحی گرمتر زمین در فروردین و نواحی سرد تر در ماه خرداد ظاهر می شود رنگ گل معمولاً ارغوانی است و دارای برگهای بنفش رنگ است.

گلها منظره بسیار زیبایی دارند تمام قسمت های این گیاه دارای بوی بسیار معطر و قوی است.

تکثیر :

اسطوخودوس هم از طریق قلمه و هم از طریق بذر قابل تکثیر میباشد.

اگر مایل به کاشت اسطوخودوس از طریق بذر هستید میتوانید بذر این گیاه را از سایت منصوری گل تهیه نمائید.

جهت تهیه بذر اسطوخودوس اینجا کلیک کنید.

خواص :

اندام مورد استفاده آن برگها و سرشاخه های گلدار این گیاه می باشد.

  • طبیعت این گیاه گرم و خشک است
  • لطیف کننده اعضای بدن
  • مقوی اعصاب و مفرح روح برای افرادی که افسردگی دارند و زود عصبانی می شود بسیار مفید می‌باشد
  • اسطوخودوس در تنظیم کار سلولهای مغز و رفع فضولات و رطوبت زیادی مغز موثر است و باید مغزی و فکری را بسیار تقویت می‌کند.
  • داروی خوبی برای افرادی که فراموشی و کمی  حافظه مبتلا هستند است
  • برای افرادی که دارای وسواس و مالیخولیا و تشنج هستند بسیار مفید میباشد.

کسانی که بی جهت همیشه غمگین هستند با خوردن این گیاه غم و اندوه آنان که ناشی از نوعی ناراحتی مغزی و روحی است زائد میشود و اگر عفونتی در بعضی از اندامهای داخلی باشد در مداوای آن نیز بسیار موثر است.

معمولاً اسطوخودوس را پودر کرده و این پودر را با شربت عسل میخورند یا گلهای آن را با شکر نی و یا عسل گل قند می‌کنند که این گل قند فوائد طبی فراوان دارد مثلاً اگر چند شبی مقداری از این گل قند را که حاوی ۵ گرم از پودر اسطوخودوس باشد بخورند کلیه امراض نامبرده فوق به خصوص وسواس را از بین خواهد برد.

برای معالجه صرع اسطوخودوس را با عاقرقرها و سکنجبین می خورند می‌توان در معالجه بعضی بیماریها تا ۳۵ روز به خوردن آن ادامه داد اگر مقداری اسطوخودوس را با یک سوم آن گشنیز و یک چهارم آن مرزنگوش و یک ششم آن مصطکی و یک ششم آن هلیله کابلی و یک ششم آن کندر مخلوط نموده و به صورت معجون درآورند و شب ها وقت خواب مقداری از آن را که حاوی حدود ۵ گرم از اسطوخودوس باشد بخورند و در این عمل مدتی مداومت کنند در معالجه بسیاری از بیماریها و تقویت فکر و کلیه حواس اصلی و فرعی به خصوص تقویت حس شنوایی و بینایی موثر و مفید است ادی که با خوردن مثل به پیچش شکم مبتلا می‌شوند اگر مقداری اسطوخودوس را با کمی تخم‌کرفس و قدری آبی شن بجوشانند و همراه با مسهلی که انتخاب شده بخورند از پیچش شکم آنان در هنگام عمل دفع جلوگیری خواهد کرد مقدار خوراک از جرم پودر آن ۵ تا ۸ گرم و اگر بجوشانند و آب صاف شده آن خورده شود تا ۱۵ گرم میباشد.

منصوری گل را در اینستاگرام دنبال کنید تا از جدیدترین محصولات ما باخبر بشوید (اینجا کلیک کنید)

اسطوخودوساسطوخودوس 2

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*