فروشگاه اینترنتی گل و گیاه منصوری
No products in the cart.

معرفی گیاه آپارتمانی آگلونما

معرفی گیاه آپارتمانی آگلونما

معرفی:

آگلونما یک گیاه آپارتمانی با نام فارسی نخشید، نخ درخشان، نام لاتین Chinese evergreen و نام علمی Aglaonema commutatum از خانواده گل‌شیپوریان Araceae است. این گیاه بومی جنوب شرقی آسیا است. آگلونما یک گیاه زینتی و همیشه سبز و پایا با گلهای سفید می‌باشد که دارای برگهای مستطیلی نیزه‌ای ابلق است. اندازه برگها بر حسب گونه بین ۱۲-۲۰ سانتیمتر با پهنای ۱۲ سانتیمتر می‌باشد ارتفاع گیاه هم بین ۲۰-۴۰ سانتیمتر متغیر است.
روش نگهداری
خاک:

این گیاه به خاک غنی(خاک هوموسی سبک مخلوط با ماسه) نیاز دارد.
دما:

درجه حرارت مناسب برای این گیاه در تابستان ۰C 24 و در زمستان بین۰C ۱۵-۱۳ است.
آب:

در تابستان هفته ای دوبار و در زمستان هفته ای یک بار آن را آب دهید. گلدان باید دارای زهکش مناسبی باشد.
نور:

گیاه تحمل نور مستقیم را ندارد بنابراین از قرار دادن گیاه در مقابل نور مستقیم آفتاب پرهیز کنید.
تکثیر:

گیاه را می توان با سه روش ۱- جدا کردن جوانه های جانبی از پایه مادری، ۲- کاشت بذر و ۳- از طریق تقسیمات ساقه تکثیر کرد. شناخته ترین روش ازدیاد آگلونما جدا کردن جوانه های جانبی از پایه مادری است. برای این کار در اواسط بهار تا اوایل تابستان، با بیرون اوردن گیاه از گلدان، جوانه های کناری را که دارای بیش از دو برگ هستند با دست یا چاقوی تیز، همراه مقداری ریشه، از گیاه مادری جدا کنید. سپس جوانه ها را در گلدانهایی حاوی کمپوست با پایه پیت بکارید. قلمه ها را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید تا رطوبت مورد نیاز گیاه را حفظ کند. پس از چند هفته تا دو ماه، ریشه دهی انجام می¬گیرد. گیاه را در دمای ۲۰ تا ۲۱ درجه سانتیگراد، دور از تابش مستقیم خورشید نگاه دارید.
مراقبت ها:

– گلدان گیاه را هر ساله در بهار تعویض کرد. برای پاک کردن برگها هر ماه آنرا با آب ولرم و اسفنج شستشو دهید از مصرف مواد شیمیایی که برگها را براق می‌کند خوداری کنید. بهتر است در فصل رویش هر پانزده روز یکبار از کودهای مایع رقیق به گیاه بدهید.
– خشک شدن نوک برگها: به علت تشنگی بوده و باید گیاه را با آب غبار پاشی کرد.
– برگهای زیرین گیاه زرد شده و می ریزند: به خاطر آبیاری زیاد است و باید از میزان آبیاری کم کرد.
– چون برگهای این گیاه جنیه زینتی دارند و در مقابل گل این گیاه فاقد ارزش زینتی است در صورت مشاهده گل باید گل را قطع نمود. زیرا باعث کوچک شدن برگها می گردد.
– اگر گیاه خود را انداخته باشد: یا هوا سرد است یا گیاه با کمبود آب مواجه شده است.
آفات و بیماریهای رایج : این گیاه مورد حمله آفات (شپشکهای آردالود و سپردار، کنه، تریپس¬ها و شته) و بیماریها (لکه برگی(عامل قارچ)، موزاییک(عامل ویروسی)، لکه برگی و پوسیدگی ساقه(عامل باکتریایی) قرار می گیرد. اگر برگهای گیاه در امتداد رگبرگ زرد شده و لکه های قهوه ای زیر آنها ظاهر شد و یا اینکه لکه های سفید پنبه ای در زیر برگ مشاهده کردید. یک حشره آفت در حال تغذیه از گیاه است و باید برای کنترل حشره با یک سم نفوذی سمپاشی صورت گیرد. بهترین سم هم سم مالاتیون میباشد که میتوانید از سایت منصوری گل قسمت سم و دفع آفات تهیه کنید و درب منزل تحویل بگیرید.

0