گل صد تومانی

گل صد تومانی

گل صد تومانی گلی زیبا و قشنگی است که دارای رنگ های خیلی زیبا می باشد.

علت نامگذاری گل صد تومانی:

  1. فردی به نام “جرج پترویا” در یکی از سفرهایش از فرنگ پیاز گلی را به همراه خود آورد و در کاخ مظفرالدین شاه کاشت، در زمانی که این گل بزرگ شد و گل هایش باز شد، مظفرالدین شاه وقتی این گل را دید خیلی از این گل خوشش امد و تحت تاثیر قرار گرفت و زمانی که فهمید پترویا این گل را کاشته به او صد تمان جایزه داد که در ان زمان صد تومان پول زیادی به حساب می امد به همین علت این گه را گل صد تومانی نامیدند
  2. همچنین در روایتی دیگر می گویند به دلیل اینکه این گل قبل از انقلاب وارد ایران شد و قیمت هر شاخه آن گران بوده و قیمت هر شاخه صد تومان بود که در ان زمان پول زیادی بوده است این گل را صد تومانی می نامند.

معرفی گل صد تومانی:

نام این گیاه از Peonyگرفته شده که در اساطیر یونان باستان “الهه شفابخش” نامیده می شده است. گل صد تومانی بیشتر در مناطق با آب و هوای معتدل و سرد سیر رشد می کند و د ارای قدمتی ۲۵۰۰ ساله می باشد. این گیاه گل هایی به رنگ سفید، صورتی روشن، صورتی تیره، قرمز و زرد دارد که بعضی از گل های ان معطر می باشد

گل صد تومانی Peony به خانواده Paeoniaceae تعلق دارد و بومی قاره آسیا، جنوب اروپا و نواحی شمال غربی قاره آمریکا می باشد. تعداد گونه های این جنس بین ۲۰ الی ۴۵ عدد تخمین زده می شود که اکثرا گیاهانی علفی و چند ساله به ارتفاع ۰٫۵ الی ۱٫۵ متر هستند اما برخی نیز درختچه هایی  با ارتفاع ۳-۱٫۵ می باشند.

خواص گل صد تومانی:

گل صدتومانی در صنعت داروشناسی کاربرد فراوان داشته و در تهیه چای نیز از آن استفاده می کنند. این گل حاوی ترکیبات بسیار موثر و مفیدی است که طبق تحقیقات گسترده بر میزان کلسترول خون اثرگذار بوده و به کاهش آن کمک می کند. همچنین به سلامت قلب و عروق کمک کرده و با افزایش میزان خون رسانی و اکسیژن رسانی به بافت ها به تنظیم عملکرد قلب و تعادل بخشی به میزان فشار خون کمک می نماید.

نکات مراقبتی از گل صد تومانی:
  • گل صد تومانی نیاز به خاک قوی دارد و گل هایش اواخر اردیبهشت و خرداد ماه باز می شوند. نور مورد نیاز آن سایه روشن است و تنها حدود ۳ تا ۴ ساعت بهره گیری از نور مستقیم خورشید حدود ظهر در روز و بقیه ساعات نور فیلتر شده کافی است.
  • برای این که گل صد تومانی به گل دهی برسد به چندین سال زمان نیاز دارد پس در زمان کاشتن این گل حداقل به ان سه سال زمان بدهید تا به گل دهی برسد.
  • در فصول رشد به آن از کودهای شیمیایی ۵-۱۰-۵ بدهید تا سرعت رشد و گل دهی آن ها را افزایش دهید.
  • برای زیاد کردن گل صد تومانی درختی، شاخه های آن را روی پایه گل صد تومانی علفی پیوند اسکنه می کنند. پایه پیوند شده را باید مدتی زیر شاسی یا زیر حباب شیشه ای محفوظ از تابش مستقیم آفتاب نگهداری کرد .
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × پنج =