فروشگاه اینترنتی گل و گیاه منصوری
No products in the cart.

معرفی کدوی خاردار (گک یا بچه جک فروت)

معرفی کدوی خاردار (گک یا بچه جک فروت) :

کدوی خاردار با نام انگلیسی Gac و نام علمی Momordica cochinchinensis از خانواده Cucurbitaceae ،  گیاهی است بومی آسیای شرقی که از جنوب چین تا شمال استرالیا گستردگی دارد.

در مناطقی که در آن رشد میکند به خصوص در ویتنام،  هم به عنوان غذا و هم به عنوان دارو استفاده میشود اما از آنجایی که فصل برداشت آن کوتاه است و از زمان کاشت تا برداشت 8ماه بیشتر طول نمیکشد به همین دلیل فراوانی آن نسبت به میوه های دیگر کمتر است. میوه وقتی میرسد به نارنجی پر رنگ تبدیل میشود. داخل میوه گوشتی و به رنگ قرمز تیره است که دانه هایی را در خود دارد. دانه های آن بزرگ، قهوه ای و با شکل نامنظم که در انتهای آن یک سوراخ وجود دارد که گیاه از آنجا جوانه میزند.

این گیاه دوپایه است یعنی گل نر بر روی یک گیاه و گل ماده بر روی گیاه دیگر قرار دارد. بنابراین به منظور تولید میوه باید تعداد کافی از هر دو پایه و با فاصله مناسب وجود داشته باشد تا گرده افشانی رخ دهد.

تکثیر:

به منظور کاشت با دانه، باید دانه ها به گونه ای در خاک قرار گیرند که سوراخ انتهای بذر به سمت پایین باشد. از آنجایی که این گیاه گرمسیری است پس اگر منطقه کاشت به خوبی گرم و آفتابی است میتوان به طور مستقیم در زمین اصلی کشت نمود اما اگر منطقه کشت سرد است، باید ابتدا در گلخانه کشت گردد. بذرها به خاکی با زهکش بسیار عالی و با گردش هوای مناسب نیاز دارند پس نباید خاک سنگین باشد.

خواص:

  • علاوه بر اینکه میوه جنبه خوراکی دارد، غشا دانه آن برای درمان خشکی چشم و افزایش دید سالم کمک میکند.
  • میوه های نارنجی رنگ مانند همین میوه غنی از بتاکاروتن که پیش ماده ساخت ویتامین A است، میباشد بنابراین کدوی خاردار برای بینایی بسیار مفید است.
  • بتاکاروتن همچنین برای توسعه سلامتی گلبولهای سفید خون شامل لنفوسیتها که تحت عنوان “سربازان پیاده” در سیستم ایمنی بدن شناخته شده اند، بسیار موثر است درنتیجه این میوه از نظر تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار عالی است.
  • دیده شده که مردم ویتنام صاف ترین، روشن ترین و سالمترین پوست را در آسیا دارند. تحقیقات اخیر دانشمندان ثابت کرده است که داشتن این پوست به دلیل استفاده از روغن گک است.
  • پوست میوه وقتی کامل نرسیده است، فعالیت آنتی اکسیدانی بالایی دارد.
  • آب این میوه برای تقویت سیستم ایمنی، تقویت قلب و رفع مشکلات پروستات توصیه میگردد.

 

  • 61fetRZv91L._SX300_
0
دیدگاه‌های نوشته

*
*