فروشگاه اینترنتی گل و گیاه منصوری
No products in the cart.

معرفی گیاه دارویی خارمریم

معرفی گیاه دارویی خارمریم :

خارمریم با نام انگلیسی Milk thistle و نام علمی Silybum marianum  از خانواده  Asteraceae، یک گیاه دارویی دوساله است که به طور خودرو در حاشیه های جاده های بیرون شهر، زمینهای بایر و محوطه خارجی زمینهای زراعی در اروپا و آسیا رشد میکند و در ایران نیز زیاد است . برگهای آن بزرگ و تخم مرغی شکل است که خاردار بوده و لبه های برگ دندانه دار میباشد جالب است بدانید که در اطراف رگبرگها، لکه های سفید رنگ وجود دارد. گلهای آن لوله ای شکل و بزرگ بوده که به رنگهای صورتی و ارغوانی رنگ دیده میشوند که در اردیبهشت و خرداد ماه شکوفا میشوند. ریشه آن ضخیم و ساقه آن ساده و بدون کرک و مقداری منشعب است. میوه آن براق و قهوه ای مایل به سیاه میباشد که بذرهای زرد رنگ داخل آن قرار دارد.

تکثیر:

کشت این گیاه از طریق بذر صورت میگیرد که به صورت نواری کشت میگردد تا برداشت مکانیکی آن راحت باشد. پس از کشت باید آبیاری مناسب انجام شود تا رشد بهتر آن صورت گیرد. اگر منطقه سرد است، در بهار و اگر گرم است در پاییز کشت کنید اما توجه داشته باشید که کشت در بهار را حتما در بهار انجام دهید و به تاخیر نیافتد زیرا در غیر این صورت به ساقه نمیرود و تولید به شدت کاهش می یابد.

نیازهای محیطی:

برای رشد نیاز به هوای گرم و آفتاب کامل نیاز دارد و توجه کنید که خاک تحت کشت آن نباید خیلی سبک و بدون مواد مغذی باشد. از نظر آبیاری هم بخصوص در اول کشت به آبیاری منظم دقت نمایید و زمین کشت هم زهکش مناسب داشته باشد.

خواص:

 • خارمریم، یک نوع آنتی اکسیدان قوی است که بدن را در برابر سرطان محافظت میکند.
 • گلوتاتیون موجود در آن، سموم کبد را دفع میکند.
 • این گیاه، برای افراد مبتلا به سنگ صفرا مناسب است و باعث دفع آن میشود همچنین از ابتلا به سنگ صفرا ممانعت میکند.
 • یک خاصیت بسیار مهم خار مریم این است که مصرف آن باعث میشود که اثربخشی داروهای شیمی درمانی افزایش یابد.
 • کلسترول بد خون را کاهش داده و کلسترول خوب را زیاد میکند.
 • در افراد مبتلا به دیابت نوع دو، که بدن به انسولین مقاومت دارد، مصرف این گیاه، این مقاومت را کاهش میدهد.
 • تمام قسمتهای این گیاه خاصیت دارویی دارد ولی دانه منبع غنی تری از مواد دارویی است.
 • خار مریم برای درمان التهاب و ناراحتیهای پوستی بسیار مناسب است.

7171f282542fcfda841f95b37ad6c127 3433

1
دیدگاه‌های نوشته

*
*

  میم زد آذر 17, 1398 پاسخ

  گیاهی فوق العاده ایی هستش از منظر طب سنتی و نوین،وجود سیلیمارین خاصیت دارویی این گیاه رو برای بیماری های کبدی فراهم کرده ،من زنبوردارم و عسل از این گیاه بر میدارم ،من توی زنبورستان تبسم که سایت اش هم با همین اسمه ، سعی میکنم عسل های تک گل دارویی رو تو لیست برنامه های کوچم قرار بدم که یکی از عسل های موجود تو این لیست عسل خارمریم . من تو سایت زنبورستانم به اسم تبسم راجب ویژگی ها و خواص عسل خارمریم مطلبی رو نوشتم اگر کسی علاقه داشت راجب عسل خارمریم هم اطلاعاتی بدست بیاره به ما سر بزنه.