فروشگاه اینترنتی گل و گیاه منصوری
No products in the cart.

پرورش و نگهداری از بونسای جنسینگ

پرورش و نگهداری از بونسای جنسینگ :

این گیاه هم مثل خیلی از گیاهان دیگر نیاز به مراقبت و رسیدگی دارد. اما خیلی هم سخت نیست.

بیش از 90 درصد مردمی که این گیاه را تهیه میکنند بعداز مدت کوتاهی که این بونسای را به منزل میآورند برگهای آن شروع به ریزش کرده و در نهایت گیاه به این زیبایی که خیلی دوستش داشن از بین میرود.

خوب خیلی ها این سوال را دارید که چرا این گیاه برگهاش میریزد و نگهداری از آن به چه صورت میباشد ؟ باید عرض کنیم که اگر زیاد حساس نباشید همه چیز درست میشه.

چون این گیاه زیبا و خاص است همه بهش بیشتر توجه میکنن و زیاد باهاش ور میرند.

در اینجا میخواهیم بگوییم که نگهداری از این گیاه خیلی هم سخت نیست. فقط باید به چند نکته توجه کرده و گیاه را درشرایط مناسب آن قرار بدهید.

1 – نور :  قبل از هر چیزی نور است. یعنی نور از آب و غذا و همه چیز برای گیاه مهم تر میباشد.

این بونسای و خیلی از بونسای ها به نور نسبتا زیادی نیاز دارن.

این بونسای در کل یک گیاه بیرونی است. ولی به عنوان آپارتمانی میفروشند. چون اولا زیبا است و همه دوست دارن درون منزل نگهداری کنند. دوما به سرمای زیاد حساس میباشد پس زمستان باید در محیطی گرمتر از محیط بیرون باشد. سوما نور مستقیم آفتاب بهش آسیب میزنه پس باید در جایی باشد که آفتاب مستقیم بهش نخورد. به خاط همینم میگن آپارتمانیه. در کل نور بیرون از خانه برای این این نوع بونسای زیاد است و نور درون خانه برایش کم میباشد.

پس برای اینکه از نظر نوری این گیاه تامین بشود باید نور غیر مستقیم ، اما کافی در اختیارش قرار بدهیم که برای این کار راههای مختلفی وجود دارد.

بیرون از خانه در زیر سایه یا نیمه سایه – درون منزل اما پشت پنجره جنوبی که نور کافی به آن بتابد ( اگر به این گیاه نور مستقیم از پشت شیشه بتابد مشکلی ندارد) – درون منزل تامین نور کافی با استفاده از نورهای مصنوعی مخصوص گیاهان. اگر یکی از این سه مورد را در رابطه با نور رعایت کردید مشکل اول شما حل شده است.

2 – خاک : خاک هم موضوع دیگری است که باید به آن توجه شود.

خاک این نوع گیاه باید سبک،دارای زهکشی مناسب و در عین حال حفظ رطوبت بکند ( یعنی خاک خیس نباشد مرطوب باشد. خیس بودن خاک باعث خفه شدن ریشه گیاه میشود.

چند تا ترکیب خاک مناسب برای این گیاه را در زیر نوشتیم اگر که هر کدام در دسترس بود همان ترکیب را ایجاد بکنید و برخی از خاک ها هم میتوانید در قسمت خاک و کود سایت به صورت آنلاین از ما تهیه کنید.

1 – %30 کوکوپیت  20%برگ – 20%خاک باغچه – 15%کود دامی – 10%ماسه -5%پوست برنج

2 –  %25 کوکوپیت –  30% برگ – 20 % خاک باغچه – 15% ورمی کومپوست – 10% ماسه

3 –  %50 کوکوپیت  – 25% خاک باغچه – 15% کود دامی یا ورمی کومپوست – 10% ماسه

4 – %70پیت ماس – 20% خاک باغچه – 10% ماسه

در صورتی که برایتان امکان دارد از ترکیب اولی استفاده کنید.

3 – رطوبت : این نوع بونسای نیز مثل اکثر بونسای ها نیازمند رطوبت است که تامین رطوبت مناسب برای این گیاهه باعث شادابی برگها میشود.

برای تامین رطوبت دو راه وجو دارد. 1- اسپره آب هر روز به مقداری که فقط شبنم کمی روی برگها بشیند نه آنقدری که همه جا را خیس کنید و این آن شره کنه بریزه روی خاکش چون آبیاری بیش از حد خاک این بونسای باعث خفگی ریشه میشود. 2- یک سینی یا زیر گلدانی ای دو برابر گلدان این گیاه تهیه کنید و در کف آن سنگریزه بریزید و گلدان بونسای رو بگذارید روی سنگریزه ها و در گف سینی هر از گاهی مقدار کمی آب بریزید. این کار باعث میشه آب کم کم تبخیر شده و حاله ای از رطوبت برای این گیاه ایجاد شود. حتما توجه کنید که سنگریزه در سینی باشد که بونسای شما آب درون سینی را به خود نکشد.

4 – آبیاری : آبیاری این گیاه هم باید به صورت متوسط انجام پذیرد. همانطور که در بالا گفته شد آب دادن زیاد باعث خفگی ریشه شده و برگها زرد میشوند.

آبیاری باید زمان صورت گیرد که سطح خاک گلدان شما رطوبت خود را از دست داده باشد. یعنی در حدی که همیشه سطح خاک مرطوب باشد ( مرطوب باشد نه خیس) هر از گاهی هم بگذارید کمی خاک خشک شود تا یکم ریشه نفس بکشد.

امیدواریم با نکاتی که در بالا گفتیم بتوانید یک بونسای جنسینگ سالم و دائمی داشته باشید.

 

5fd7c842 3534 33456

3

3
دیدگاه‌های نوشته

*
*

  Shahrzad بهمن 23, 1399 پاسخ

  ممنون از توضیحات خوبتون برگهای گیاه من کاملا ریخته ایا دوباره برگ میده ؟ ممنون میشم پاسخگو باشید

  مازیار مولایی دی 13, 1395 پاسخ

  سلام بذر گیاه اکواریوم چه وقت موجود میشه؟؟؟

  حسین دی 5, 1395 پاسخ

  با تشکر از مطلب خوبتون