فروشگاه اینترنتی گل و گیاه منصوری
No products in the cart.

راه های تامین و افزایش رطوبت برای گل ها و گیاهان

راه های تامین و افزایش رطوبت برای گل ها و گیاهان

شاید شما هم جزو افرادی باشید که گلدانی را خریداری کردید و بعد از منقل کردن گیاه به منزل، مشاهده کردید که گیاه شادابی و طراوت خود را از دست داده است. خوب طبیعی است و باید این نکته را در نظر بگیرید که گیاه قبل از خریداری شدن در گلخانه گرم و مرطوب زندگی می کرده است. مسلم است که شرایط زندگی در گلخانه مرطوب با زندگی در خانه خشک شما فرق می کند. بنابراین ضروری است که رطوبت کافی برای ادامه حیات گیاهان تامین شود.

در این مطلب راههایی به شما پیشنهاد می شود که بتوانید رطوبت مورد نیاز گیاهان را تامین کنید.

در ابتدای کار باید بدانید که گیاهان برای زنده ماندن و ادامه حیات به میزان 40 تا 60 درصد رطوبت نیاز دارند. برای تامین این میزان رطوبت باید تکنیک هایی را به کار برید تا گیاه شما شاداب و سر زنده باقی بماند.

1- اولین تکنیک این است که گیاهان را در کنار هم قرار دهید. با این کار علاوه بر این که جلوه زیبایی را به خانه خود می دهید، باعث می شوید تا رطوبت کافی برای گیاهتان هم حفظ شود.

2 – غبار پاشی را فراموش نکنید. با استفاده از اسپری ریز، دور تا دور گیاه را اسپری کنید. البته به هیچ عنوان بر روی گیاهانی که برگ های کرک دار دارند اسپری نکنید. چرا که اسپری بر روی این برگ ها موجب شود تا آب بر روی آن ها باقی بماند و سبب ایجاد لکه های قهوه ای بر روی آن ها شود.

سعی کنید از آب های کلر دار یعنی همان آب شیر استفاده نکنید. آب جوشیده یا آب تصفیه برای غبار پاشی بسیار مناسب است. یا اگر از آب شیر استفاده میکنید قبل از استفاده حدود نیم ساعت آب را درون یک ظرف در باز مثل قابلمه بریزید تا کلر آن بپرد.

3 – یکی دیگر از تکنیک های مرطوب نگه داشتن هوای اطراف گیاه، قرار دادن یک ظرف پر از آب در اطراف گیاه می باشد. می توانید یک کاسه را که از آب پر است در اطراف گل ها و گیاهان قرار دهید تا با تبخیر شدن اب آن ، رطوبت مورد نیاز برای گیاه تامین شود.

یک زیر گلدانی ای دو  الی سه برابر گلدانتان تهیه کنید و درونش را از سنگریزه پر کنید و گلدانتان را روی آن سنگریزه ها قرار دهید سپس درون زیرگلدانی مقداری آب بریزید. دقت کنید که آب نباید به صورت کامل روی سنگریزه ها را بپوشاند و به ته گلدان برسد ، چون با این کار آب از طریق ریز گلدان جذب خاک و ریشه گیاهتان می شود و ریشه را خفه کرده و برای گیاه مشکلی پیش می آید. با این روش آب درون زیر گلدانی تبخیر می شود و رطوبت مورد نیاز برای گیاه حفظ می شود.

4 – از روش های دیگر این است که از دستگاه رطوبت ساز استفاده کنید. اگر هزینه کردن برای شما ایرادی ندارد، می توانید یک دستگاه رطوبت ساز خریداری کنید و آن را در اطراف گیاه روشن کنید. خواهید دید که به خوبی رطوبت کافی برای گیاهانتان تامین می شود.

تمامی روش های گفته شده رطوبت کافی را برای گیاه تامین می کنند. و موجب می شوند تا گیاه شما شادابی خود را حفظ کند. اما تحقیقات به عمل آمده توسط تیم منصوری گل روش اولی را به شما پیشنهاد میدهیم یعنی تمام گل و گیاهانتان را در یک گوشه ای از آپارتمان یا دفتر کارتان جمع کنید و هر از گاهی به آنها آب اسپره کنید این کار باعث ایجاد حاله ای ار رطوبت در اطراف گیاهانتان خواهد شد.

راه های تامین و افزایش رطوبت برای گل ها و گیاهان 1344543534

علائم و نشانه های کمبود رطوبت

هر گاه یکی از علائم زیر را در گیاه خود مشاهده کردید سریعا نسبت به تامین رطوبت گیاه اقدام کنید.

  • قهوه ای شدن حاشیه برگ ها
  • پژمرده شدن گیاه
  • بزرگ نشدن شکوفه های گیاه
  • ریختن شکوفه ها قبل از باز شدن
  • خشک شدن و چروک شدن گل ها قبل از باز شدن
  • بی حالی گیاه

انتشار مطالب سایت منصوری گل با ذکر منبع بلامانع میباشد.

 

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*