نگهداری و مراقبت از گل شمدانی اژدر

نگهداری و مراقبت از گل شمدانی اژدر

شمدانی اژدر یکی از محبوب ترین گلها بین علاقه مندان به گل و گیاه میباشد.

این گل زیبا با گلهای درشت در رنگهای مختلف در دنیا وجود دارد.

خیلی ها با نگهداری این گل مشکل دارند و نمیتوانند به خوبی این گل زیبا را پرورش بدهند. در صورتی که اگر کمی حوصله به خرج بدهید به خوبی میتوانید از شمدانی اژدر مراقبت کنید.

دما : بهتر از شمدانی اژدر در زمستان از سرما در امان باشد. همین که برف روی آن ننشیند کافی است یعنی در مکانی بگذارید که سوز سرما به آن نخورد.

نور : شمدانی اژدر برای رشد بهتر و گلدهی خوب به نور مناسب و کافی نیاز دارد. شما نمیتوانید شمدانی اژدر را درون منزل نگهداری کنید چون در منزل نور و تهویه کافی برای این گل وجود ندارد.

بهترین مکان برای نگهداری گل اژدر بالکن یا ایوان یا تراس هست. در طول تابستان زمانی که هوا خیلی گرم است بهتر است گلدان را به مکانی نیمه سایه انتقال بدهید.

آبیاری : سعی کنید در زمان آبیاری به گلهای شمدانی اژدر آب نپاشید چون باعث پوسیدگی گل میشود.

آبیاری هم زمانی صورت بگیرد که سطح خاک گلدان کمی خشک شده است. آبیاری بیش از حد باعث خفگی ریشه میشود.

خاک : خاک مناسب شمدانی اژدر ترکیبی از ۶۰ درصد خاک باغچه + ۲۰ درصد کود حیوانی + ۲۰ درصد ماسه

تعویض گلدان شمدانی اژدر : اغب شمدانی اژدر که از بازار تهیه میکنید داخل خاک رس میکارند خاک رس مواد مغذی خوبی دارد اما این خاک به مدت طولانی باعث خفگی ریشه میشود و بهتر است وقتی گل را تهیه میکنید خاک آن را عوض کتید.

برای این کار ترکیب خاکی که در بالا گفته شد را درست کنید سپس مقداری از برگها و ساقه های شمدانی را هرس کنید حالا شمدانی را به آرامی با خاک خودش از گلدان در بیاوردید و با شلنگ آب با مقداری فشار خاک را از ریشه جدا کنید.

استفاده آب برای جدا کردن خاک باعث میشود که ریشه ها به طور کامل از خاک جدا بشوند و آسیب نبینند. اگر با دست خاک را جدا کنید قطعا مقداری زیادی از ریشه به همراه خاک جدا میشود.

نکته : حتما قبل از تعویض گلدان مقداری از برگ و ساقه ها را هرس کنید. چون در زمان جابجایی خاک به ریشه و گیاه شوک وارد میشود و گیاه با اون همه برگ و ساقه نمیتواند زنده بماند و ممکن است خراب بشود. شما با هرس کردن گیاه به زنده ماندن آن کمک میکنید.

 

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =