معرفی گیاه دارویی شیرین بیان

معرفی گیاه دارویی شیرین بیان :

شیرین بیان با نام انگلیسی Liquorice و نام علمی Glycyrrhiza glabra از خانواده  Fabaceae ، گیاهی است چندساله با برگهای چندساله به رنگ سبز تیره و متشکل از برگچه های کوچک، گلهای زرد، سفید و بنفش رنگ  که در اواخر بهار تا اوایل تابستان شکوفا میشوند. میوه آن نیام است که در ابتدای تشکیل سبز میباشد ولی وقتی میرسد قهوه ای میشود. دانه های آن لوبیایی شکل و به رنگ قهوه ای است.

تکثیر:

روشهای تکثیر این گیاه عبارتند از:

 1. کشت بذر: برای این منظور، با نشاکاری انجام میگیرد به این صورت که در اواسط پاییز بذور در خزانه کشت میگردند و با نزدیک شدن بهار، نشاها به زمین اصلی انتقال می یابد. یا اینکه در بهار به طور مستقیم در زمین اصلی کشت میگردد. توجه داشته باشید که در هر دور روش، ۲۴ساعت قبل از کشت، بذرها باید در آب گرم خیسانده شوند.
 2. کشت ریزوم: تکثیر شیرین بیان از این طریق، متداول تر است. در این روش در اواسط پاییز، بوته را از خاک خارج نموده و اندام زیرزمینی آن را به چند قطعه تقسیم میکنند و سپس هر قطعه به طور جداگانه کشت میگردد. عمق کاشت در خاکهای سبک بیشتر از خاکهای سنگین است. این روش کشت اقتصادی تر بوده و بیشتر بکار میرود.

نیازهای محیطی:

از نظر آبیاری، باید گفت که شیرین بیان به آب کافی بخصوص در مرحله گلدهی نیاز دارد. این گیاه بهترین رشد خود را در مناطق گرم و با آفتاب کامل نشان میدهد. توجه داشته باشید که مواد موثره ریشه که خاصیت دارویی به آن میبخشند، با وجود نور بیشتر، افزایش می یابند. خاکهایی با بافت تقریبا سبک (ماسه ای و لومی) با اسیدیته اسیدی برای رشد شیرین بیان مناسب است.

خواص:

 • بهترین دارو برای درمان زخم معده و سرطان معده است که امروزه از ریشه آن شربتی برای این منظور تهیه شده است. از آنتی اکسیدانهای خیلی قوی است که هم سیستم ایمنی بدن را تقویت مینماید و هم از بروز سرطان ممانعت میکند.
 • این گیاه از پیری زودرس جلوگیری میکند.
 • در درمان سو هاضمه و نفخ شکم بسیار مفید است.
 • برای افراد مبتلا به تنگی نفس، بهترین داروست.
 • در افرادی که به مو خوره دچار شده اند بهتر است چای شیرین بیان را تهیه نموده و وقتی دم کشید، به مو بزنند.
 • در رژیمهای لاغری، توصیه میشود که این گیاه قبل از غذا مصرف شود.
 • جالب است بدانید که برگهای شیرین بیان را کوبیده و به حالت پماد برای رفع بوی بد پا و زیر بغل استفاده میشود.
 • اگر دچار خونریزی لثه هستید، بهتر است که دمنوش شیرین بیان را تهیه نموده و از آن به عنوان دهان شویه استفاده نمایید.
 • همچنین برای درمان ورم مفاصل و روماتیسم مناسب است.
 • این گیاه خاصیت ضد ویروسی قوی دارد به گونه ای که ریشه آن دربرابر ویروسهایی مانند ویروس هپاتیت A، B، C، ویروس آنفلوآنزا، سارس، ویروس تضعیف کننده سیستم ایمنی انسان (HIV-1)و … بسیار عالی عمل میکند

توجه:

افراد مبتلا به فشار خون، دیابت و صفرا و سیروز کبدی به هیچ عنوان شیرین بیان استفاده نکنند.

بذر گیاه دارویی شیرین بیان را میتوانید از سایت منصوری گل قسمت کلیه بذرهای موجود تهیه نمایید. اینجا کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + هشت =