در مورد گیاه دارویی گزنه

در مورد گیاه دارویی گزنه

گزنه یکی از گیاهان دارویی با خواص بسیار زیادی است که متاسفانه در کشور ما توجه زیادی به آن نمیشود.

خواص و فواید گزنه :

مداوای مجاری ادرار، کاتاره معده، ضد قند خون، درمان دستگاه تنفسی افزایش دهنده گلبولهای قرمز خون.

صرف نظر از جنبه‌های خوراکی که به صورت پخته همانند اسفناج خورده می‌شود و سرشار از مواد معدنی و مغزی است این گیاه حاوی ماده‌ای به نام سکرتین است که بهترین عامل جهت تحریک و به کار انداختن غدد ترشحی هاضمه در معده، روده، کبد، لوزالمعده وکیسه صفرا است. خاصیت مهم دیگر آن کمک به ساخته شدن گلبولهای سرخ و در نتیجه تنفس مناسب سلولهای بدن است.

ضد اسهال است به ویژه در اسهالهای خطرناک که در هنگام شیوع وبا پیدا می‌شود بکار می‌رود، خونروشها (خون روش بینی، سینه و انواع دیگر) و خلط‌های ناراحت‌کننده (در سرماخوردگی و گرفتگی مجاری تنفسی) را آرام می‌کند.

مقوی است و به مادرانی که شیر میدهند برای زیاد شدن شیر کمک می‌کند و عادت ماهانه زنان را نیز تنظیم می نماید و آچنان تأثیری دارد که اگر قاعده گی بطور غیرطبیعی قطع شود مجددأ آن را برقرارمی کند.

خون را تصفیه کرده و ضدکرم است. استعمال خارجی آن درموارد رماتیسم موفقیت آمیز بوده.

غرغره دهان با فرآورده دارویی این گیاه یک ماده ضروری جهت ضدعفونی کردن دهان، رفع ورم و جراحات لثه ومداوای آنژین به شمار می‌رود، لوسیون و کمپرس‌های گزنه در مراقبت‌های زیبایی مانندتمیزکردن پوست، از بین بردن آکنه، اگزما و جلوگیری از ریزش موی سر به کارمی رود.

برای تهیه بذر گزنه میتوانید به سایت منصوری گل قسمت بذرهای گیاهان داروئی مراجعه فرمائید و به صورت آنلاین ثبت سفارش نمائید و به سراسر ایران نیز قابل ارسال میباشد. اینجا کلیک کنید.

منبع : ویکی پدیا

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 17 =