دلیل خراب شدن و پوسیده شدن جوانه های بذر کاشته شده

دلیل خراب شدن و پوسیده شدن جوانه های بذر کاشته شده

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد وقتی بذری را میکارید اولش به خوبی سبز میشود ولی بعداز گذشت چند روز جوانه ها پوسیده میشوند و یا دراز شده و از بین میروند.

حتما از خودتان سوال کردید دلیل اصلی آن چه میتواند باشد. آیا مشکل از بذر است یا نحوه کاشت یا خاک – آبیاری یا محیط کاشت.

ابتدا باید عرض کنیم که وقتی بذری جوانه میزند و سبز میشود یعنی به هیچ عنوان مشکل از بذر نیست.

مشکل در موارد بعدی است یعنی نحوه کاشت – خاک – آبیاری – محیط کاشت – مهم تر از همه نور. یکی از این موارد یا در بیشتر مواقع همه این موارد باعث به وجود آمدن همچین شرایطی میشوند.

دوستان و همراهان همیشگی منصوری گل ما همیشه سعی کردیم با نکات و مطالب آموزشی زیادی نحوه کاشت و نگهداری بذرها را خدمتتان آموزش بدهیم.

اگر که بذری را از ما خرید کردین و همچین اتفاقی برای گیاهاتون افتاده معلوم است که به توضیحات کاشت خیلی خوب دقت نکردین و فقط اولش رو خواندین.در اکثر توضیحات مربوط به کاشت بذرها در انتهای ان نوشتیم : توجه : هیچ وقت اقدام به نگهداری گل و گیاهان بیرونی در منزل نکنید چون درون منزل نور و تهویه هوای کافی برای رشد گیاهان و درختان بیرونی وجود ندارد حتی کاشت بذر هم ممکن است با مشکل مواجه شود در کل اگر مکانی برای کاشت بذر ندارید و مجبور هستید که در منزل این کار را بکنید بهتر است گلدان خزانه را روی پنجره جنوبی بگذارید تا نور کافی به آن برسد و حتما پس از سبز شدن بذر گیاهانی که بیرونی هستند آنها را به بیرون از خانه انتقال بدهید ( اگر به بیرون انتقال ندهید ساقه ها دراز شده و کم کم از بین میرود )

مطمئن هستم که برخی از شما ها به این نکته توجه نکردین که مهم ترین و کلیدی ترین نکته کاشت بذر است.

تا اینجا پس متوجه شدیم که گل و گیاهان بیرونی نباید درون محیط بسته و کم نور مثل منزل کاشته شوند و پرورش داده شوند. پس دلیل پلاسیده شدن یا دراز شدن یا خراب شدن جوانه های بذری که میکارید اول از همه نور و هوا هست بعداز نور و تهویه هوا ، خاک و بعداز خاک آبیاری زیاد میباشد.

نور و تهویه هوا :

گل و گیاهان بیرونی برای رشد و زنده ماند خود نیازمند نور زیاد و تهویه هوا هستند ( مثل انواع گلهای فصلی و درختان و … ). برخی از گیاهان حتما باید در طول روز نور آفتاب مستقیم به آنها بتابد و برخی دیگر هم نیازمند نور غیر مستقیم اما زیاد هستند. ( مثل حسن یوسف – گل سنگ و…) این نکته و مورد خیلی مهم هست که بدانید گل حسن یوسف و گل سنگ به هیچ وجه گل آپارتمانی نیستند البته بیرونی بیرونی هم نیستند.گلهایی مثل حسن یوسف و گل سنگ نیازمند نور خیلی خوب اما غیر مستقیم هستند که در ۹۰درصد خانه ها همچین نوری پیدا نمیشود. این گلها گلهای مناسب بالکن و یا تراس هستند که در مکانی با نور خوب اما دور از تابش مستقیم آفتاب باید نگهداری شوند.هر چند در سرمای زیاد زمستان ممکن است از بین بروند اما در کل من پیشنهاد نمیکنم درون منزل نگهداری کنید یا بذرآن را در منزل بکارید.

خاک :

مورد بعدی که آن هم به نوبه خود خیلی مهم میباشد خاک است. شما هر بذری را در هر خاکی نمیتوانید بکارید.

خاکی که برای کاشت بذر انتخاب میکنید باید چند ویژگی داشته باشد.

اول از همه خاک برای کاشت بذر باید طوری باشد که وقتی خاک را درون گلدان میریزید و آبیاری میکنید بلا فاصله آب از زیر گلدان خارج شود. ( زهکشی ) ( نکته : اگر خاکی خشک باشد برای اولین بار ممکن است آب را به خوبی از خود عبور ندهد پس اول آب بدهید تا خاک خیس شود سپس مجدد آب بدهید و تست زهکشی را انجام دهید ) اگر خاک شما همچین ویژگی ای ندارد باید به آن ماسه اضافه کنید. اگر که از کوکوپیت و پیتماس استفاده میکنید باید به جای ماسه از پرلیت استفاده نمایید.

آبیاری :

آبیاری از نکات مهم و حساس کاشت بذر و نگهداری گیاهان است.

اغلب فکر میکنند اگر گیاهی را زیاد آب بدهند خوب است و در واقع پیش خودشون فکر میکنند دارن به گیاه کمک کنند. اما اشتباه است. همانطور که آب ندادن باعث از بین رفتن گیاه میشود، آبیاری زیاد هم همین حالت را دارد.

پس وقتی بذری را میکارید سعی کنید سطح خاک را مرطوب نگه دارید نه پر اب !!!

حتما پس از سبز شدن بذرها آبیاری را کمتر کنید بین دو نوبت آبیاری حتما کمی سطح خاک خشک شود. ماندن آب زیادی باعث پوسیده شدن بذرها و ساقه های گیاه میشود. مخصوصا وقتی به گیاه نور کافی نرسد آب کمتری مصرف میکند و آب روی سطح خاک میماند و روی خاک لیسه میبندد.

انتشار مطالب سایت منصوری گل با ذکر منبع بلامانع است.

8 پاسخ
  1. امیر خواجوی
    امیر خواجوی میگه:

    سلام از مطالب ارزنده شما بسیار متشکرم .شما بهترین زکات دهنده هستید.خدا شما را نگهدارد.

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − 5 =