فروشگاه اینترنتی گل و گیاه منصوری
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.

شرایط نگهداری و مراقبت از کاج مطبق

شرایط نگهداری و مراقبت از کاج مطبق

کاج مطبق

معرفی :

کاج مطبق با اسم علمی Araucaria excelsa و نام انگلیسی nirfolk island pine از خانواده آراکرییاسه Araucariaceae نوعی کاج سوزنی همیشه سبز و بومی استرالیا است. کاج مطبق در آپارتمان به کندی رشد می کند اما در محیط طبیعی رشد آن زیاد است چون به اکسیژن فراوان نیاز دارد و درجه حرارت بالا را تحمل نمی‌کند.

ارتفاع آن ۴ تا ۶ متر و گسترش آن ۱۵۰ -۲۰۰ سانتیمتر می باشد.

نور:

کاج مطبق را نزدیک پنجره نگهداری کنید این گیاه به نور زیادی نیاز دارد و نگران تابش مستقیم آفتاب به برگهای آن نباشید.

دما:

در تابستان تا ۴۰ درجه را تحمل می‌کند اما در زمستان تحمل یخبندان را ندارد در شمال کشور در فضای آزاد درون باغچه نیز کاشته میشود و اگر در زمستانهای خیلی سرد برگهای آن بسته شود و از سوز در امان باشد هیچ مشکلی پیش نمی آید.
آبیاری:

در تابستان هفته‌ای دو بار و در زمستان هر۱۰ روز یکبار آبیاری کنید. خاک را همیشه مرطوب نگهدارید. روزی یکبار هم با آب پاش برگهای گیاه بویژه برگهای فوقانی آن را مرطوب کنید.
خاک:

خاک سبک (مخلوطی از دو قسمت ماسه و سه قسمت برگ پوسیده) برای این گیاه مناسب است.
تکثیر:

تکثیر کاج مطبق از ۱- بذر و ۲- قلمه انجام می‌شود. قلمه ها باید از انتها ی ساقه گیاه باشد در غیر اینصورت گیاه حاصل کج در می‌آید. در نوک این کاج ساقه فوقانی قرار دارد که به صورت عمودی و رو به بالا است. اگر این ساقه آسیب ببیند و یا قطع شود چند ساقه دیگر در محل بریدگی بوجود می‌آید که برای تکثیر از آن‌ها می توان استفاده نمود . البته قلمه را باید با استفاده از هورمون ریشه زا مثل اسید ایندول بوتیریک ریشه دار کرد .

مراقبت های کاج مطبق :
گیاه رشد نمیکند:

ریشه‌ها را بازدید کنید اگر متراکم شده‌اند زمان تعویض گلدان فرا رسیده است و یا زیاد آبیاری میکنید و ریشه درحال خفه شدن است

برگها متمایل به رنگ سفید:

گیاه را به محلی با نور غیر مستقیم انتقال دهید.

ریزش برگ ها:

دلیل آن آبیاری بیش از اندازه و نور کم است، آبیاری را متوقف کنید تا سطح خاک خشک شود سپس آبیاری را با میزان کمتری انجام دهید.

ریزش برگ های شاخه‌های پایین:

گیاه پیر شده است یا در تاریکی زیاد از اندازه است، گیاه را به محل روشن‌تر انتقال دهید و شاخه‌های خشک شده را با چاقو و یا قیچی تیز حذف نمایید.

شاخه‌های باریک و علفی:

اولین علتش کمبود نور میباشد و دومین دلیل مواد غذایی . تغذیه مصنوعی تجویز می‌گردد.

برگ های سوزنی زرد و قهوه‌ای شده و می‌ریزند:

هوا گرم و خشک است، گلدان را به محل خنک‌تر با اکسیژن فراوان منتقل کنید، آبیاری و آبفشانی را فراموش نفرمایید.

شاخه‌ها بطرف پایین خم شده‌اند:

هوا خیلی سرد است، گیاه را به محل گرمتری منتقل نمایید علت دیگرش کمبود نور است

آفات و بیماری ها:
آفت باعث ایجاد لکه های سفید پنبه‌ای شکل و سفید رنگ در قاعده برگها می شود. هر ۱۴ روز یکبار با سم حشره‌کش طبق دستور سمپاشی کنید و یا با پنبه آغشته محلول به سم روی شاخه بمالید.

اگر حشرات ریز سبز رنگ (شته) روی برگهای سوزنی ظاهر و برگها چسبناک شده‌اند هر 10 روز یکبار با یک سم حشره‌کش نفوذی مثل دیازینون طبق دستور سمپاشی نمایید تاعلایم برطرف گردند.

 در نهایت کاج مطبق به نور زیاد و خاکی با زهکشی بالا احتیاج دارد اگر این دو مورد رعایت گردد هیچ مشکلی برای گیاهتان پیش نخواهد آمد.

شرایط نگهداری و مراقبت از کاج مطبق

 

 

 

 

 

 

منصوری گل

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*