گل هورتانسیا یا ادریسی

گل هورتانسیا یا ادریسی

گل هورتانسیا یا ادریسی، گل بومی کشور های چین و ژاپن محسوب می شود و در این دو کشور با نام هورتانسیا شناخته می شود. این گل در فضا های سبز و در گلدان ها استفاده می شود. در فضای سبز گل به صورت درختچه ایی پر از گل رشد می کند، در گلدان، آذین های آن به رنگ های سفید، صورتی، آبی و بنفش دیده می شوند. در مناسبت هایی مثل عید نوروز، استفاده از این گل بسیار بالا می رود.

در اواخر زمستان جوانه های گل ادریسی تشکیل می شود، سپس در اواسط بهار کامل شده و در تابستان به گل مینشیند.

شرایط محیطی و شرایط نگهداری

  • مناسب برای مناطق سردسیر

کاشت این گل در مناطق سردسیر امکان پذیر است.

این گل محل سایه و نمیه سایه را دوست دارد.

  • شیوه آبیاری

این گیاه برای رشد به آب زیادی احتیاج دارد و شما باید دقت کنید تا همیشه رطوبت خاک آن حفظ شود. خنک بودن گیاه و وجود سایه، باعث می شود رشد گیاه بسیار خوب بشود.

  • شیوه کود دهی و خاک مورد نیاز

این گل در دوران رشد به کود زیادی احتیاج دارد. اگر متفاوت بودن رنگ گل های، گل ادریسی را دوست دارید از خاکی باید استفاده کنید که دارای عناصر سنگین باشد، زیرا وجود این عناصر  و ترکیب با سایر مواد و عناصر موجود در گل باعث بوجود آمدن رنگ هایی مثل رنگ آبی یا بنفش می شود.

  • نور

گل هورتانسیا به سایه علاقه زیادی دارد و در فصل تابستان مکانی با سایه و آفتاب یک مکان ایده آل برای گل شما خواهد

دما

همانطوری که به آن اشاره کردیم، در اواخر پاییز و بدلیل سرما جوانه های گل ادریسی تکامل پیدا می کنند. اگر قابلیت تنظیم دما وجود داشته باشد دمای ۱۵ درجه می تواند یک دمای بسیار ایده آل برای گل شما باشد. دمای بالای ۲۰ درجه و پایین تر از ۱۲ درجه می تواند باعث کاهش سرعت رشد گل شما شود. اگر دمای هوا به صورت تدریجی پایین برود گیاه خود را با آن دما به خوبی وفق می دهد و بنابر این قابلیت تحمل دمای زیر صفر درجه را خواهد داشت اما در صورت ناگهانی سرد شدن هوا، گل ادریسی خشک می شود.

شرایط بد نگهداری

  • از قرار دادن آن در مقابل نور شدید خورشید جلوگیری کنید

نحوه تکثیر

گل ادریسی یا هورتانسیا توسط قلمه های سبز، چوبی، نیمه چوبی و قلمه جوانه برگ تکثیر می شود. زمانی که طول ریشه قلمه ها به ۳-۴ سانتی متر رسید آن ها را در گلدان جدید کشت کنید.

 

آفات و بیماری ها

برای اینکه بتوانید به بهترین شیوه ممکن از هر گلی نگهداری کنید باید آفات و بیماری هایی که ممکن است گل شما به آن ها دچار بشود را بشناسید تا در هنگام بروز چنین مشکلی بتوانید راه حلی مناسب برای رفع آن بیماری پیدا کنید. در ادامه با معرفی آفات و بیماری هایی که ممکن است هورتانسیا به آن ها دچار شود را خدمتتان عرض خواهیم کرد.

سوختگی برگ ها: یک مشکل عمومی در گل های ادریسی است که در بالا به آن اشاره کردیم درواقع تابش مستقیم آفتاب و رطوبت کم باعث سوختگی برگهای ادریسی میشود.

شته ها و کنه ها : با سم های مربوطه از بین می روند.

  1. رنگ بندی غیر عادی: وجود ویروس ها
  2. پوسیدگی جوانه ها: قارچ یوتریتس در فصل پاییز باعث این مشکل می شود و دقت در آبیاری آن را از بین می برد. یعنی آبیاری را کم تر کنید.
  3. زرد شدن برگ ها : کمبود آهن و نور مستقیم آفتاب
  4. کور شدن شاخه های گل ادریسی: کمبود مواد معدنی، مشکل در دما در تابستان و دو ماه پاییز
  5. به گل رفتن شاخه ها: بدلیل قلمه این اتفاق می افتد

انتشار مطالب سایت منصوری گل با ذکر منبع بلامانع میباشد.